Zawody

Artysta kabaretowy

Początkowo kabaret nie był związany bezpośrednio ze sztuką teatralną czy występami aktorów. Były to lokale, które nocą gromadziły bohemy artystów. Pierwsze takie spotkania były skromne i miały charakter raczej kameralny. Takowe lokale, najczęściej piwniczki lub puby, znajdowały się w dzielnicach cieszących się złą sławą. Jednak przedstawienia odgrywane w kabaretach szybko zyskały na rozgłosie i stawały się coraz bardziej powszechne. Z terenów Francji, gdzie powstały, szybko przeniosły się do Niemiec, Anglii i Ameryki. Kabaret zaczął promować irracjonalne pomysły oraz satyrę, która balansowała na granicy dobrego smaku. Tam, gdzie nie było wszechobecnej cenzury, dopuszczano otwarte naśmiewanie się z władzy, a nawet erotyzm.

Widowiska kabaretowe są zazwyczaj organizowane przez stałe grupy artystów, które poświęciły się tylko temu gatunkowi.

Zdarza się, że kabarety często łączną się ze sobą lub nawet wymieniają się swoimi członkami. Ich praca to prezentowanie przede wszystkim krótkich form, czyli tak zwanych skeczy. Zdarza się, że pojedynczy artysta przedstawia monologi. Ich tematami są nie tylko wydarzenia polityczne czy sportowe. Często krytykuje on zwykłych ludzi, ich wady i przywary. Do tego dochodzą jeszcze liczne piosenki. Nie zawsze mają one wesoły i prześmiewczy wydźwięk. Są one także pełne refleksji i zadumy nad poważnymi problemami. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze pantomima, a nawet drobne sztuki iluzjonistyczne. Pod koniec wieku XIX to właśnie kabarety wypromowały bardzo obrazoburczy jak na tamte czasy taniec, zwany kankanem.

Trudno jednoznacznie określić jeden okres największej popularności kabaretu. Na pewno cieszyły się nią w latach dwudziestych minionego wieku. Sztuka kabaretowa nie zamknęła się jednak na deskach teatrów czy klubowych piwniczkach. Wraz z rozwojem techniki trafiła do radia i telewizji. Świadczy to doskonale o wielkiej, ciągle rosnącej sympatii publiczności dla tej formy artystycznej ekspresji. Coraz większe znaczenie miały także angielskie filmy satyryczne związane z osobami Benny Hilla, Johna Beana czy grupą Monty Pythona.

ObrazekZew Cthulhu 1890-1900

Umiejętności: sztuka, charakteryzacja, wmawianie, perswazja, psychologia, taniec, śpiewanie, nasłuchiwanie.
Cecha szczególna: Dodaj +1 do WG albo ZR
Dochody: Górne dochody warstw klasy niższej - warstwa klasy średniej.
Kontakty: Bohemy artystyczne, widownia teatrów, krytycy sztuki, radio i telewizja,
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 cze 2019, 15:11 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka