Zawody

Socjolog

Socjologowie badają zasady rządzące społeczeństwem, a także procesy i struktury, które łączą i dzielą ludzi. Śledzą też procesy zmian zachodzących w tych regułach. Przedmiotem badań socjologów są nie tylko grupy, takie jak: rodziny, stowarzyszenia, zrzeszenia, wspólnoty, a nawet subkultury, ale i poszczególne jednostki. Często bywają one uwikłane w różnego rodzaju relacje międzyludzkie. Tworzą one tak zwane grupy społeczne, ale i dzielą je na np. subkultury, czy gangi działające przeciw sobie.

Socjologia łączy się bardzo często z innymi pokrewnymi naukami, takimi jak politologia czy ekonomia. W zasadzie ustalenie jednoznacznej granicy między tymi naukami jest bardzo trudne. Socjologowie posiadają też olbrzymią wiedzę z zakresu historii czy filozofii. Przede wszystkim są jednak biegłymi psychologami.

Zawód socjologa stał się popularny dopiero na początku XX wieku, głównie w Europie i w Ameryce Północnej. Mimo iż socjologia jest nauką, która rozwijała się i w XIX wieku, to zainteresowanie kształceniem się w tym kierunku wzrosło dzięki silnym przemianom demograficznym pod koniec wieku XX. Wtedy to psychologowie postanowili przełamać wcześniejsze, pozytywistyczne pojęcie socjologii. Przestali postrzegać tę gałąź nauki jako badania na tle przyrodniczym i przenieśli ją do nauk humanistycznych.

Socjologowie dzielą się między sobą zgodnie z ich specjalizacjami. Do najpopularniejszych należą: antropologia społeczna, socjologia religii i prawa.


ObrazekZew Cthulhu 1920-1990

Umiejętności: Korzystanie z bibliotek, wiarygodność, psychologia, wmawianie, perswazja, wybrany język obcy (np.: łacina), historia
Dochody: Dochody klasy średniej.
Kontakty: Środowiska naukowe i akademickie. Wyższe uczelnie, instytuty naukowe i urzędy.

Jak wykorzystać w grze: Socjologowie miewają styczność z osobami obłąkanymi. Wraz z psychologami starają się wówczas dociec, co tak naprawdę kieruje psychicznie chorymi. W poszukiwaniu metod leczenia często łączą osoby o podobnych objawach w grupy. Obłęd może być wynikiem ujrzeniu jakieś Istoty z Mitów lub Bóstwa.

Socjologowie często badają także tradycje i rytuały mniejszości etnicznych i religijnych. Celem ich badań bywają także odizolowane szczepy i plemiona prymitywnych ludów, gdyż w latach dwudziestych XX wieku nieodkrytych nacji wciąż było jeszcze bardzo dużo.

Socjologowie często próbują odkryć motywy, kierujące psychopatycznymi mordercami. Pomagają też policji przy rozpracowywaniu sekt i kultów.
KOMENTARZE (1) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Diabellus 4 sie 2008, 11:40
Jedno zastrzeżenie, bardzo wielkie. Czy ty wiesz w ogóle o czym piszesz? Socjolog i styczność z osobami obłąkanymi? Jak nie da się wyznaczyć granicy, skoro ta dziedzina ma jasno określone reguły i kiedy przestaje zajmować się ludźmi przestaje być socjologią. Socjolog bada jednostki? Tak, ale jednostki należące do jakiejś grupy, a u ciebie wynika że bada jednostkę każdą. Joku, jak za coś się bierzesz, to bierz się za to z sensem. Przeczytał byś więcej niż jedną notę na Wikipedii, bo niestety ale w tym tekście jest masa błędów merytorycznych o socjologach...

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 cze 2019, 15:02 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka