Zawody

Lokaj

Domy ludzi z wyższych sfer byłyby niczym bez służby: pokojówek, ogrodników i kierowców limuzyn. Lokaj zaś był najważniejszy z nich, stojąc najwyżej w hierarchii. Mało tego, to lokaj nimi zarządzał i dbał, aby ich obowiązki były wykonywane należycie.

Do jego własnych należało nie tylko anonsowanie i wprowadzanie gości. Dbał o poranną toaletę pana domu i domowników, na przykład golenie i strzyżenie czy towarzyszenie panu w czasie ubierania. W trakcie posiłków to on podawał jedzenie do stołu. To on także wybierał te najlepsze produkty przywiezione z targu, aby tylko dogodzić swoim pracodawcom.

Często zdarzało się, że lokaj dbał o zapewnienie odpowiedniego wykształcenia najmłodszym członkom rodziny pracodawcy, a nawet sam ich uczył. Znał bowiem przynajmniej kilka obcych języków i doskonale historię zarówno rodziny jak i kraju oraz świata. Jednak lokaje musieli znać się nie tylko na naukach humanistycznych, ale i ścisłych, ponieważ to oni prowadzili rachunkowość majątku, kontrolując wszystkie drobne wydatki związane z utrzymaniem posiadłości.

Zdarzało się, że dobry lokaj towarzyszył rodzinie przez wiele lat, nawet i pokoleń, obdarzany na tyle dużym zaufaniem, że stawał się niemalże członkiem rodziny. Lokaje jeśli już nawet nie udawali się z państwem w jakąś daleką podróż przejmowali pieczę nad posiadłością.


ObrazekUmiejętności: wiarygodność, perswazja, nasłuchiwanie, nauczanie, język obcy, spostrzegawczość, plus jedna dowolna umiejętność.
Dochody: Warstwa klasy średniej.
Kontakty: Lokaje innych posiadłości, targi i sklepy, środowiska artystyczne i uniwersyteckie.
KOMENTARZE (2) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
naimad 7 sty 2007, 12:59
Pomysł całkiem całkiem, ale proszę Cię Joku, zanim wrzucisz artykuł, wklej go do Worda - zawód rozpisany na kilka zdań, a i tak znalazło się miejsce na błąd ortograficzny. Poza tym stawiaj przecinki przed "że"!
Profesja jako profesja bardzo fajna, ale chyba nie przeszła korekty przed wrzuceniem na stronę... pozwolę sobie zaraz poprawić twoje błędy
~Misiekh 20 gru 2006, 00:03
Jezus Maria Joku korekta albo Word z autokorektą, ale to migiem (MiG-iem ;) )
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 19 maja 2019, 19:37 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka