Zawody

Mecenas

Wszystkie epoki gry
Mecenat jako taki trudno jest określić jednoznacznie jako zawód ponieważ nie przynosi wymiernych dochodów. Jest to raczej podejście do sztuki osób, które dorobiły się na czymkolwiek innym i dla uszanowania tej części kultury lub dla kaprysu, postanowiły zainwestować pewną kwotę pieniędzy w opiekę nad artystami. Nie oznacza to jednak, że z mecenatu nie da się wyżyć.

Określenie mecenasa sztuki wzięło się od Gajusza Cilniusza Mecenasa. To właśnie na wzór tego rzymskiego polityka w czasach renesansu co możniejsi szlachcice postanowili udzielać wsparcia artystom - w tamtych czasach głównie malarzom i poetom.

W epoce gry, czyli pod koniec wieku XIX, popieranie sztuki stało się całkiem dochodowym zajęciem. Organizowanie wernisaży, płatnych wystaw czy koncertów mogły uczynić z ludzi bogatych jeszcze bogatszych. Ale wiek XIX to wiek awangardy. Niektórzy malarze czy poeci wyprzedzali swoje epoki, albo rozpoczynali nowe. Nie zawsze jednak byli rozumiani przez ogół. Jako przykład można tu przytoczyć Wieżę Eiffela. Gdy okazało się w 1887, że jej budowa zgodnie z zamysłem autora została ukończona, zbulwersowani i zdegustowani Paryżanie chcieli zniszczyć dzieło nowoczesnego architekta.

W momencie wkroczenia nowej muzy jaką był film i w obliczu jego rozwoju, reżyserzy i scenarzyści szukali sponsorów dla swoich przedsięwzięć. Budżet niektórych filmów mógł być prawdziwą studnią bez dna. Nikt nie wierzył, że kręcony w latach 20-tych film „Aniołowie Piekieł” (Hell’s Angels) okaże się prawdziwym hitem. Przez cały czas trwania zdjęć produkcja ta pożerała coraz więcej pieniędzy, tak że niektórzy sponsorzy i mecenasi drżeli z myślą na dzień premiery. W maju 1930 okazało się jednak, że inwestycja w film, w który nikt nie wierzył jednak się opłaciła.

Przykładów na dorobienie się na sztuce można mnożyć jeszcze bardzo długo. Ale te udane to tylko drobny odsetek ogółu inwestycji. Większość tak naprawdę się nie udawała i doprowadzała mecenasów do skrajnej rozpaczy i bankructwa, a co za tym idzie czasem do samobójstw. Ten kto inwestuje w sztukę musi mieć albo doskonały gust i zmysł przewidywania nadchodzących trendów, albo po prostu szczęście.


Umiejętności: Sztuka: teatr, korzystanie z bibliotek, wiarygodność, wmawianie, perswazja, historia, filozofia, psychologia, spostrzegawczość. + Dowolnie wybrana sztuka (według uznania Strażnika Tajemnic).

Dochody: Losowe – w zależności od trafności inwestycji – od niższych dochodów klasy niższej (totalna klapa) po wyższe dochody klasy wyższej (pełny sukces).

Kontakty: środowiska teatru, kin, galerie sztuki, bohemy artystyczne, malarze i poeci, arystokraci i inni finansiści, projektanci mody.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 cze 2019, 14:30 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka