Zawody
 • Mecenas

  Wszystkie epoki gry

  Mecenat jako taki trudno jest określić jednoznacznie jako zawód ponieważ nie przynosi wymiernych dochodów. Jest to raczej podejście do sztuki osób, które dorobiły się na czymkolwiek innym i dla uszanowania tej części kultury lub dla kaprysu, postanowiły zainwestować pewną kwotę pieniędzy w opiekę nad artystami. Nie oznacza to jednak, że z mecenatu nie da się wyżyć.

 • Krytyk sztuki

  Krytyk teatralny (1890/1920) i filmowy (1920/1990)

  Teatr od wieków był bardzo ważną dziedziną sztuki. W czasach sprzed wynalezienia radia i telewizji to właśnie on zapewniał główną rozgrywkę dla wielu setek ludzi. Budynki teatrów odwiedzane były przez ludzi z różnych klas: od przedstawicieli wyższych sfer (na balkonach i luksusowych lożach) aż po biedotę, która musiała się zadowolić najgorszymi miejscami na tak zwanej „jaskółce”. Opery, operetki, tragedie i komedie, baśnie i ballady, teatry kukiełkowe, kabarety i innego typu spektakle – to wszystko było modne.

 • Artysta kabaretowy

  Początkowo kabaret nie był związany bezpośrednio ze sztuką teatralną czy występami aktorów. Były to lokale, które nocą gromadziły bohemy artystów. Pierwsze takie spotkania były skromne i miały charakter raczej kameralny. Takowe lokale, najczęściej piwniczki lub puby, znajdowały się w dzielnicach cieszących się złą sławą. Jednak przedstawienia odgrywane w kabaretach szybko zyskały na rozgłosie i stawały się coraz bardziej powszechne. Z terenów Francji, gdzie powstały, szybko przeniosły się do Niemiec, Anglii i Ameryki. Kabaret zaczął promować irracjonalne pomysły oraz satyrę, która balansowała na granicy dobrego smaku. Tam, gdzie nie było wszechobecnej cenzury, dopuszczano otwarte naśmiewanie się z władzy, a nawet erotyzm.

 • Karczmarz

  Choć na pierwszy rzut oka mogło by się wydawać, że zawód karczmarza nie różni się od zawodu barmana, to nic bardziej mylnego. Po pierwsze, profesja karczmarza jest o wiele starsza. Po drugie, występowanie przedstawicieli tego zawodu w latach 1890-1920 można ograniczyć głównie do Europy, z naciskiem na jej wschodnie regiony.

 • Chłop Małorolny

  Mimo, że pańszczyznę zniesiono w państwach Europy wschodniej i Rosji w latach sześćdziesiątych XIX wieku, to pod koniec tego stulecia sytuacja ludności wsi wcale nie wyglądała za wesoło. Mimo, że końcówka wieku w Europie Zachodniej, to okres rozwoju kultury i nauki, to po reformacjach prawnych na wschodzie nie wiele się realnie zmieniło. Nadal trwały jeszcze stosunki na zasadach pańszczyzny rodem ze średniowiecza. Tak było na terenach Ukrainy, dzisiejszej Białorusi oraz na terenach Rosji.

 • Socjolog

  Socjologowie badają zasady rządzące społeczeństwem, a także procesy i struktury, które łączą i dzielą ludzi. Śledzą też procesy zmian zachodzących w tych regułach. Przedmiotem badań socjologów są nie tylko grupy, takie jak: rodziny, stowarzyszenia, zrzeszenia, wspólnoty, a nawet subkultury, ale i poszczególne jednostki. Często bywają one uwikłane w różnego rodzaju relacje międzyludzkie. Tworzą one tak zwane grupy społeczne, ale i dzielą je na np. subkultury, czy gangi działające przeciw sobie.

 • Inspicjent

  Nie ma w teatrze ważniejszej osoby od inspicjenta. Mimo że pozornie mogłoby się wydawać, iż ważniejszy jest reżyser czy dyrektor teatru, to tak naprawdę realną władzę sprawuje inspicjent. Oficjalnie jest to prawa ręka reżysera, jednak to na nim spoczywa cała odpowiedzialność za powodzenie przedstawienia.

 • Chłopiec hotelowy

  Pod koniec dziewiętnastego wieku, ale głównie w latach dwudziestych wieku dwudziestego, każdy szanujący się hotel miał jednego, jeśli nie kilku chłopców hotelowych. Jak sama nazwa wskazuje, zawód ten cieszył się popularnością głównie wśród młodych mężczyzn - zwłaszcza nastolatków. Ich zawód to nic innego jak "wynieś, przynieś, pozamiataj", czyli ktoś od „brudnej roboty”.

 • Komiwojażer

  Komiwojażer to podróżujący agent handlowy lub reprezentant firmy. Do jego głównych zadań należy zjednywanie i pozyskiwanie nowych klientów, zbieranie zamówień na towary i usługi lub zawieranie umów. Mimo, że wszystkie te czynności mogą być wykonywane w siedzibie firmy, to praca w terenie jest o wiele bardziej wydajna, a jednocześnie tańsza.

 • Jubiler

  Jubiler, inaczej określany mianem złotnika, zajmuje się rzemiosłem artystycznym związanym z wytwarzaniem kosztownych ozdób i biżuterii. Pracuje głównie ze stopami metali szlachetnych, takimi jak złoto, srebro lub platyna. W zakres jego kompetencji często wchodzi także obróbka kamieni szlachetnych. Dawniej jubiler zajmował się wyrabianiem również takich przedmiotów jak świeczniki czy srebrne zastawy, jednakże w wieku XVIII jego rola ograniczyła się do wykonywania biżuterii. Jubilerzy trudnią się także wyrabianiem przedmiotów związanych z religią takich jak kielichy, urny czy monstrancje.

 • Muzyk rockowy

  Muzycy rockowi występują przeważnie w kilkuosobowych zespołach grających w różnej wielkości klubach na terenie dużych i średnich miast. Takowy zespół składa się przeważnie się z grupy od trzech do pięciu osób. Są to przeważnie: perkusista, gitarzysta basowy, jeden bądź dwóch gitarzystów i wokalista. Często się zdarza, że grupie towarzyszy menadżer, który za odpowiednie profity, będzie załatwiał zespołowi występy nie tylko w klubach, ale także na różnego rodzajach festiwalach czy imprezach podobnego typu.

 • Analityk Rynkowy

  Analitycy to wyspecjalizowani eksperci w danej kategorii. Specjalizują się zazwyczaj w jednej dziedzinie. Do obowiązków analityka należy głównie zbieranie informacji na konkretny temat i przygotowywanie szczegółowych raportów dla swoich zleceniodawców. Często się zdarza, że analitycy pracują dla dużych korporacji, firm, zakładów, a także w sztabach wojska czy chociażby dla indywidualnych odbiorców. Analitycy biegle posługują się co najmniej dwoma językami obcymi, jako że potrzebnych informacji często poszukuje się za granicami ojczystego kraju.

 • Bandyta Kolejowy

  Pod koniec wieku XIX kolej stalowa prowadziła swoje linie przez większość krajów, a transport pociągiem stał się najwygodniejszym i najszybszym środkiem lokomocji. Jednakże z tego samego powodu na podróżnych czyhało wiele niebezpieczeństw, w tym ryzyko napadu. A ponieważ pasażerami byli często ludzie zamożni, w krótkim czasie wyodrębnili się oraz wyspecjalizowali tak zwani bandyci kolejowi.

 • Sportowiec ekstremalny

  Wielu ludzi, zwłaszcza ci znudzeni monotonią codziennego życia, potrzebuje znacznie silniejszych bodźców, by odczuć potrzebną adrenalinę. Zdarza się także, że wiele osób odczuwa zmęczenie gdy brak im stanów bezpośredniego zagrożenia życia.

 • Pop

  Pop to prawosławny odpowiednik katolickiego księdza. Mianem popa określa się także kapłanów kościoła greckokatolickiego. Podobnie jak katolicki ksiądz, pop odpowiada przed kolejnymi szczeblami wyższej hierarchii, kolejno: diakonem, księdzem i biskupem. Biskupi dzielą się na diecezjalnych, metropolitów i patriarchów. Celibat obowiązuje tylko mnichów i biskupów, więc tych drugich wybiera się zazwyczaj wśród mnichów.

 • Atleta

  W XIX wieku nie było radia ani telewizji. Jednak rozrywkę zapewniało zupełnie coś innego: wędrowne cyrki. Jeździły one od miasta do miasta i rozbijały swe obozy na kilka dni. W tym czasie dawały pokazy zachwycających umiejętności takich jak tresura, akrobatyka, jarmarczne czary i iluzje, a także wiele, wiele innych.

 • Prywatny Nauczyciel - Guwerner

  Na przełomie wieków XIX i XX edukacja powszechna była bardzo słabo rozwinięta przez co dzieci otrzymywały jedynie najbardziej podstawową wiedzę. Dlatego w bogatych rodzinach, aby zapewnić pociechom odpowiednio wysokie wykształcenie, wynajmowano prywatnego nauczyciela – tzw. guwernera.

 • Pilot sterowca

  U schyłku XIX wieku i na początku XX technika dokonała wielkiego skoku w rozwoju. Już w połowie wieku XIX zbudowano pierwsze maszyny latające - sterowce. Od istniejących wcześniej balonów sterowce różniły się tym, że były wzmacniane sztywnym, wytrzymałym szkieletem. Były także napędzane silnikami mechanicznymi. Pod tym olbrzymim „balonem” mieściła się specjalna, przeszklona kabina dla załogi i pasażerów. Znajdowała się tam także cała maszyneria.

 • Hipnotyzer

  Hipnotyzer to zawód tyle ciekawy, co rzadki i niespotykany. Wielu słyszało o tej profesji ale mało kto spotkał się osobiście z ludźmi, którzy ją wykonują. Ich niesamowite zdolności były używane we wszelaki sposób: od prostych trików scenicznych po udane psychoanalizy. Niemniej w latach 20-tych XX wieku zdemaskowano wiele przypadków oszustw.

 • Maszynista i palacz lokomotywy

  Pociągi to jeden z głównych środków komunikacji na przełomie wieków XIX i XX, mimo że przeciętna prędkość podróży w tamtych czasach, wraz z przystankami, liczyła 30-40 km/h. Linie kolejowe przecinały wzdłuż i wszerz prawie każdy kontynent. Nie można się więc dziwić że stanowisko maszynisty cieszyło się dużym powodzeniem. Praca, mimo że nie należała do łatwych, była jednak dobrze opłacana, a maszynistów darzono wielkim szacunkiem.

 • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 19 maja 2019, 19:18 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka