Postacie

Martin Biller

Każda Epoka. Opis przygotowany jest dla roku 1920.
Urodzony i wychowany w Londynie w 1890. Pochodził z niezbyt zamożnej rodzinny. Matka pracowała jako guwernantka, a ojciec był księgowym. Mieli pięcioro dzieci, ale to Martinowi jako pierworodnemu poświęcali praktycznie całą swoją uwagę i najwięcej nakładów pieniężnych. Odebrał więc najlepsze możliwe wykształcenie jakie mogli zapewnić mu rodzice. A ci bardzo skrupulatnie zadbali o to, by było kompletne. Zdarzały się nawet prywatne lekcje, co było dość niespotykane w tej warstwie społecznej. Nic też dziwnego, że Martin dostał się w cuglach do college’u. Dostał się zresztą do kilku i to oczywiście z jak najwyższymi wynikami na egzaminach wstępnych, ale mógł wybrać tylko jeden. Uzyskał stypendium, więc mógł wreszcie odciążyć zapracowanych rodziców.

Mogłoby się wydawać, że dziecko, któremu poświęcano najwięcej uwagi, powinno wyrosnąć na zadufanego w sobie egoistę. Mimo to Martin jest zupełnie inny. Jest towarzyski i wesoły. Łatwość z jaką przychodziła mu nauka sprawiała, iż miał dużo wolnego czasu. Spędzał go więc na wszystkich możliwych kółkach dyskusyjnych, zajęciach dodatkowych i klubach tematycznych. Nie zyskiwał jednak wielu znajomych z bardzo prostej przyczyny. Na pierwszy rzut oka wydaje się co prawda bardzo miły i otwarty. Martin potrafi jednak zagadać człowieka na śmierć i po pewnym czasie staje się denerwujący. Na dodatek nie rozumie ironii, ani delikatnych, ani mocniejszych aluzji. Jest namolny i natarczywy. Nowo poznaną osobę zarzuca setkami informacji, praktycznie bez przerwy na oddech. To typowy gaduła i nudziarz, którego trudno się pozbyć.

Ze względu na swoje wady i brak przyjaciół Martin zamiast brać udział w studenckim życiu, cały swój wolny czas przesiadywał w bibliotekach. Dzięki temu chłonął kolejne informacje, o których chętnie porozmawiałby z kimś żywym, ale nie było nigdy do tego sposobności. To właśnie w bibliotece poznał, jak mu się wydawało, swoją wielką miłość. Miała na imię Ellen Parker. Była to praktycznie jedyna na świecie kobieta, która potrafiła znieść nudziarstwo i słowotok Martina. Była jego dokładnym przeciwieństwem: milcząca i zamknięta w sobie. Wolała słuchać niż sama być słuchana, dlatego pierwotnie towarzystwo Billera jej odpowiadało. Ale i ją infantylny Martin z czasem zaczął doprowadzać do szału. Na odejście od niego było już za późno, bo nim Ellen zorientowała się jaki błąd popełniła, była już kilka lat po ślubie. Pozostało jej więc tylko milczenie i więzienie własnych myśli.

Martin ukończył dwa kierunki studiów: astronomię i ekonomię. Interesowało go jednak wiele innych dziedzin nauki: biologia, botanika, matematyka zaawansowana czy nauki techniczne i oczywiście historia. Otworzył nawet przewód doktorski i podjął próbę napisania kilku prac naukowych. Był niewątpliwie jednym z najmłodszych studentów, którzy rzucili się na taki ogrom pracy. Aby nikt mu nie przeszkadzał wraz z żoną przeprowadzili się z dala od miasta, by Martin mógł spokojnie obserwować niebo z dala od zadymionych dzielnic. Żyli skromnie, ale na wystarczającym poziomie, jakie zapewniły Martinowi dotacje naukowe. Ellen zajęła się więc prowadzeniem domu. Miała doskonałą świadomość, że jej życie będzie długie i bardzo nudne.
Jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny Martin nie wyróżnia się niczym specjalnym. Ma około trzydziestu lat, jest szczupły i niezbyt wysoki. Jego włosy są równo przystrzyżone i zaczesane z przedziałkiem na boku. Nosi okulary i ubiera się bardzo schludnie i elegancko a przy tym nudnie i monotonnie. Dla niego każdy kolejny dzień będzie taki sam jak poprzedni.

Jak wykorzystać tę postać w grze: Martin może tak naprawdę skończyć różnorakie kierunki studiów i mieszkać w dowolnej części świata: takiej, która pozwala mu obserwować odpowiedni obszar nieba i prowadzić swoje badania. Może być archeologiem, botanikiem czy innym naukowcem. Badacze mogą trafić na niego nawet w bardzo egzotycznej okolicy: jak Afryka czy Indie.

Martin to świetna okazja by zamęczyć Badaczy potokiem informacji. Sami będą musieli zdecydować, które z nich są przydatne, a które są tylko zlepkiem słów i głupot. Sposób wysławiana się Billera może wyglądać w ten sposób: „Och, to naprawdę był przerażający widok, te zmasakrowane zwłoki. Nigdy się tak nie bałem… no chyba, że wtedy, gdy na drugim roku studiów czytałem Edgara Allana Poe. Czytaliście go? Tworzy naprawdę niesamowity klimat. Co to ja wtedy czytałem… chyba to była „Karmazynowa Maska”…a może to był „Kruk”…nie! „Kruka” czytałem na czwartym roku… itd., itd.” lub „Artens? Johan Artens? Tak, znam go! To bardzo dobry naukowiec. Poznałem go w college’u na kółku szachowym. A może w grupie teatralnej? Zaraz, chodziła z nami na zajęcia taka śliczna Joanna. Miała długie kasztanowe włosy. Znacie ją? Musicie ją znać! Chodziła z Georgem… a może z Thomasem? Nie…”

Sposób prowadzenia rozmowy przez Martina ogranicza się do monologu. Raz zapytany o jedną rzecz, wypluwa słowa z prędkością karabinu maszynowego. Nie dość, że mówi szybko, to nie daje sobie przerwać ani wejść w słowo. Zbacza z jednego tematu na drugi. Przerwie dopiero wtedy, gdy sam straci wątek. Zapytany ponownie, znów zacznie marudzić. Ważne by Strażnik co jakiś czas w jego wspominkach i wywodach ukrył prawdziwie przydatne informacje i wskazówki. Należy to jednak zrobić na tyle sprawnie, by gracze nie poznali ich na pierwszy rzut oka, ale i nie przeoczyli. Można tu również podsuwać graczom fałszywe tropy. Jeżeli będą chcieli o cokolwiek zapytać Ellen, kobieta albo odeśle ich do męża, albo zbędzie ich milczeniem.
KOMENTARZE (1) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
redss 27 wrz 2010, 20:07
Spotkanie Martina Billera wspominam jako jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć, jakich doświadczyły moje postacie. A jego żona to jeden z najbardziej tragicznych npc'ów, z jakimi miałem do czynienia.

Cóż, jest to z pewnością bardzo cenny nabytek w arsenale każdego mg, dający się wykorzystać w niemal każdym systemie i momencie rozgrywki.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 cze 2019, 15:40 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka