Podręczniki

Podręcznik Badacza Tajemnic

Kompendium Wiedzy Gracza
Ulubioną epoką większości miłośników Zewu Cthulhu są lata dwudzieste minionego wieku. Nic w tym dziwnego, właśnie w tamtych czasach H.P. Lovecraft umieszczał akcję większości swoich opowiadań. Specjalnie dla miłośników szalonych lat dwudziestych zostało przygotowane swoiste kompendium wiedzy gracza dotyczące tej właśnie epoki. Należy przyznać, iż dodatek ten przyda się nie tylko graczom. Stanowi również doskonałą pomoc dla wszystkich Strażników Tajemnic.

++

Sam nie pamiętam, kiedy dokładnie i za ile nabyłem owy podręcznik, ale jedno wiem na pewno - był to jak najbardziej udany zakup. Jest to obok podręcznika podstawowego obowiązkowa pozycja na moich sesjach, niezależnie, czy jestem Badaczem, czy Strażnikiem. Dzięki temu woluminowi każdy będzie mógł wczuć się w klimat lat dwudziestych.

"Podręcznik Badacza Tajemnic" składa się z czterech głównych rozdziałów:
- rozdział pierwszy: Szalone lata dwudzieste
- rozdział drugi: Odgrywanie roli Badacza
- rozdział trzeci: Narzędzia do wykonywania zawodu
- rozdział czwarty: Trochę wiedzy

W pierwszym rozdziale czytelnik ma do czynienia z ogólnym spojrzeniem na epokę, w której przyjdzie mu grać. Na początku mamy scharakteryzowane wyróżniki lat dwudziestych, a ponadto dostajemy spis najpopularniejszych piosenek, filmów i książek oraz sztuk teatralnych z tego okresu. Dowiadujemy się nieco o panującej wówczas modzie, najpopularniejszych rozrywkach, samochodach i innych trendach.
W drugim podrozdziale autorzy wyszczególnili najważniejsze wydarzenia lat 1918-1930. W chronologii tej dekady wspomniano nie tylko o faktach politycznych, ale i o wydarzeniach z dziedziny kultury oraz sztuki i najważniejszych wynalazkach i odkryciach naukowych. Są to rzeczy bardzo przydatne nie tylko dla Strażnika Tajemnic, ale i dla wszystkich Badaczy. Dzięki tej wiedzy będzie im o wiele łatwiej odnaleźć się w realiach ZC 1920.

Lwią część podręcznika stanowi lista zawodów, których może podjąć się gracz w trakcie sesji. Jest to chyba najlepszy i jednocześnie najważniejszy rozdział „Podręcznika Badacza Tajemnic”. Zawody są opisane bardzo rzetelnie i szczegółowo, a jednocześnie w sposób bardzo przystępny i łatwy do przyswojenia. Lista została skatalogowana według grup zawodów pokrewnych. Przykładowo, w kategorii zawodów medycznych znajdziemy lekarza, pielęgniarkę, a także sanitariusza i koronera. Bardzo przydatną informacją przy opisie każdego z zawodów jest opis biograficzny osoby, która uprawiała daną profesje, a w jakiś sposób zasłynęła w latach dwudziestych. Jest to kolejny smaczek, który ułatwi graczom życie w tej epoce gry.

W kolejnych częściach podręcznika bardzo dokładnie zostało opisane wyposażenie, którym może dysponować Badacz, a jednocześnie będzie ono zgodne z duchem historii. Mamy więc doskonale opisany leksykon przedmiotów od tak trywialnych jak: adapter czy lornetka, przez broń, kończąc na pojazdach: samochodach, samolotach itd. Podrozdziałowi opisującemu broń poświęcono dość dużo miejsca, dzieląc ją na różne kategorie. Bardzo podoba mi się, że twórcy podręcznika zawarli w opisie wszelkie parametry techniczne, jak i opisali pokrótce historie np. twórców i fabryk. Broń została też scharakteryzowana w odpowiednich tabelkach według parametrów mechaniki gry.

W ostatnim rozdziale: „Trochę Wiedzy” autorzy zaserwowali czytelnikowi trochę niezbędnych szczegółów z zakresu patologii sądowej, a także jak w sposób poprawny zająć się dochodzeniami. Są to zdolności niezbędne dla wszystkich badaczy. Nie jest przecież tajemnicą, że w większość sesji Zewu Cthulhu pojawiają się zagadki właśnie o podłożu kryminalnym. Uzyskanie licencji detektywa, zabezpieczenie śladów, rozpoznanie trucizny – te rzeczy często mogą ułatwić, a także uratować życie naszych postaci.

Co do grafik, które zawiera podręcznik, są one jak zwykle czarnobiałe. Rysunki bardzo adekwatnie obrazują przedstawicieli zawodów. Są one także pomocne w lepszym wyobrażeniu sobie walki, jako że praktycznie każdy model broni został zilustrowany.

Reasumując „Podręcznik Badacza Tajemnic” to książka z rodzaju ”musisz mieć”. Dzisiaj jest ona raczej trudno dostępna i można ją znaleźć praktycznie tylko na aukcjach internetowych. Szczęśliwi Ci Strażnicy i Badacze, którzy nabyli ją w latach, kiedy jeszcze pojawiała się na księgarskich półkach.

Wydawnictwo MAG

Ocena: 9/10

Tytuł: Podręcznik Badacza Tajemnic
Tytuł oryginału: The 1920 Investigator’s Campanion
Autorzy: Keith Herber oraz inni
Korekta: Elżbieta Szelest
Rok wydania: 1998
Ilość stron: 127
ISBN: 83-86572-98-1
Cena: w zależności od sklepu, od kilkunastu do 39zł
KOMENTARZE (1) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
naimad 18 lis 2007, 21:27
Podręcznik miałem kilka razy w rękach, ale jak dotąd nie znalazł się jeszcze na mojej półce. A z recki wynika, że warto się weń zaopatrzyć...

Sama recka niezła, choć pisywałeś lepsze. Cóż, praktyka czyni mistrza - więc pisz Joku, pisz :D!

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 cze 2019, 15:12 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka