Podręczniki

Xięga Bestyj

W „Zew Cthulhu” grywam od bardzo niedawna - zaledwie miesiąc temu (dzień przed gwiazdką 2004), odbyłem swoją pierwszą sesję. Mimo to zdecydowałem się na zakup dodatkowego podręcznika z nowymi potworami do tego systemu – „Xięgę Bestyj”, autorstwa S.D. Aniolowskiego, R. Sanforda i J.Syndera. Podręcznik ukazał się w Polsce za sprawą wydawnictwa MAG.

++

Po ten dodatek do „Zewa” sięgnąłem będąc już przyzwyczajonym do ślicznych, kolorowych i cukierkowych dodatków z serii „Dungeons & Dragons”. Pierwsze, co rzuca się w oczy to to, że książeczka ta jest bardzo cienka - liczy sobie niecałe sześćdziesiąt stron. Sądzę, że można było stworzyć potwory dla pozostałych czterdziestu i mielibyśmy wówczas pełny, stustronicowy podręcznik. Co prawda jest to tom 1 „Xięgy”, lecz w Polsce nigdy nie ukazał się tom 2. Został za to wydany Almanach Potworów łączący obydwa tomy, nie znajdziemy w nim jednak wszystkich potworów z „Xięgi”. Okładka jest w czarnym kolorze i zachowuje mroczny klimat. Wnętrze książki jest ozdobione czarno-białymi ilustracjami Rondela Sanforda, Johna Syndera oraz Allena Koszowskiego (polsko brzmiące nazwisko - jak miło).

Same potwory są całkiem ciekawe. Cieszy mnie bardzo to, że praktycznie żadnego z nich nie można nazwać cukierkowym stworkiem - wszystkie to zmory, horrory i główni bohaterowie sennych koszmarów. Wszystkie pochodzą nie tylko z wyobraźni Howarda Philipsa Lovecrafta, ale także z panteonu mitów, jakie współtworzyli inni pisarze. Możemy więc napotkać takie istoty jak przerażający lód z książki „Łowy” H. Kuttnera czy Podróżników z „The Autopsy” Michaela Shea. Większość potworów jest dobrze przemyślana pod względem statystyk.

Podobnie jak w podręczniku podstawowym, pod nazwą każdego potwora zawarto krótki jego opis w formie opowiadania - są to wycięte fragmenty z opowiadań i powieści słynnych klasyków grozy, w tym samego Lovecrafta i wielu innych autorów Świata Wielkich Przedwiecznych. Jest to bardzo przyjemny i ciekawy dodatek, wyróżniający „Xięgę Bestyj” z tłumu innych bestiariuszy z różnych systemów.

Podsumowując, „Xięga Bestyj” to podręcznik warty zakupu. Za jedyne piętnaście złotych otrzymujemy co prawda niewielki produkt, zawierający jednak bardzo ciekawe potwory przydatne w tworzeniu sesji do „Zewu Cthulhu”. Polecam wszystkim Strażnikom Tajemnic.


OCENA: 7/10

PLUSY:
- cytaty z opowiadań i książek
- niczego sobie ilustracje
- ciekawe potwory

MINUSY:

- niecałe 60 stron...
- czarno-białe kartki
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 cze 2019, 14:30 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka